L297 - L298

 

Člověk si pořád něco vymýšlí. Já jsem potřeboval řídit krokové motory a hledal jsem nějakou slušnou náhradu za A4988. Těm stačí nezapojit motor a s největší pravděpodobností odejdou do elektronického nebe.

Vhodná varianta byla dvojce L297 a L298. Na burze se mi podařilo získat inkurantní desku z nějakého zařízení NOKIA. Desku jsem  vyčistil od součástek které jsem nepotřeboval a ořízl ji jak je naznačeno. Při odstraňování přebytečných součástek ale dejte pozor a neudělejte stejnou chybu jako já. Součástky označené červeně tam nechte! Jinak je budete muset pracně vyhledat a vracet na své místo. Konektor na napájení motorů je připájen přímo na diody. Je potřeba přerušit vodiče step(18) a dir(17). Jsou propojené a to pro naš účel není vhodné. Enable (10) pro změnu propojené nejsou. V mém případě jsem je propojil. Pokud by jste chtěli větší proud pro motory musely by se změnit odpory Rs1 a Rs2, případně doregulovat Vref(15) (pozor nemělo by přesáhnout 2,5 V). Je dobré zapojit pulup rezistory na enable a reset. Je potřeba ošetřit i half/full - na +(half), nebo mínus (full). Stačí rezistor 4k7 - 10k. Je to vidět na prvním vzorku a finální úpravě.

Pak už jen zkoušet jak se nám to povedlo. Pokud použijete GBRL nezapomeňte změnit $4=1. Enable není negované jako u A4988 nebo DRV8825.

     

            

Opravdu se to točí:  

   

www.ok1vm.cz