Třípásmová anténa podle DK7ZB 50/70/144 MHz

 5/2017 - Po velmi dobrých zkušenostech došlo k výrobě dalších 3 antén pro kamarády. Stavbu jsem tentokrát zvládl trochu jinak než prví anténu, která je na střeše a slouží. Trubičky jsem objednal už nařezané, držáky prvků vytiskl na 3D tiskárně a krabičky použil elektroistalační. Potom už zbylo jen spousta práce. Výsledek vypadá dost dobře a tak jsem spokojen. Dokonce i OK2VM mi práci pochválil.

  OK2VM

Na střeše je toho místa pořád méně a tak jsem musel svou stávající anténu na 50 MHz vyměnit za anténu která zvládne i 70 MHz. Našel jsem třípásmovou anténu u mého oblíbeného anténového "Guru" DK7ZB. Anténa je na tři pásma na 50 / 70 / 144 MHz. Tedy ještě 144 MHz jako bonus :) . Pustil jsem se do shánění materiálu a s mechanikou mi trochu pomohl OK1IET. No a hotový výtvor byl na světě. Je to z trubiček 10 mm a tak je to na té délce trochu živé. Nechal jsem se inspirovat PA0O (stránky DK7ZB) a prvky jsem protáhl páskem z plexiskla. Výsledek byl nad očekávání dobrý. Mechanická pevnost se neuvěřitelně zlepšila.

Při posledním větru jsem s hrůzou zjistil že se po 30 letech hmoždinky vymačkaly a že má antenní farma je na zřícení. Nezbylo než držák znovu připevnit. Vyndat hnořdinky, které byly vymačkané, nebyl ani moc velký problém. Potom následovalo nové uchycení pomocí chemických kotev.

Všechno připraveno a tak anténa může nahoru na střechu.

antény Místa moc není sestava jsou použity nerezové šroubky i nerezové podložky a matičky je to dost velké ! zpevnění plexipáskem fakt je to velké. antény sestava