Převaděč OK0T

20/05/2016 Konečná podoba nakonec vyšla trochu jinak. Volba padla na generátor řízený procesorem 10F206. Je tu možnost přepínat až 4 CTCSS frekvence.

montáž VR22

Schéma Spoj  Program

 

2/2016 CTCSS Rušení od technologií je takové že bylo nutné zapnout CTCSS. Udělal jsem návrh, aby se mohlo dodělat potřebných 88,5 Hz. Generátorek je velmi jednoduchý :

spoj 

Schéma . Spoj:

12/2015 Vánoční dárek... konečně se uživatelé dočkali připojení na Echolink.

 Pro ty co se rádi podívají je tu jeden odkaz http://ok0t.no-ip.org/ok0t/ zkušební provoz 2/2016. Je možné že to bude fungovat jen dočasně !

10/2015

Neuvěřitelné se stalo skutečností ! Parta "Dobrá parta" kamarádů okolo OK0T se složila a koupil se nový převaděč DR-1X. Patří jim veliký dík !

OK1AKT,OK1AVX, OK3CV, OK1DHP, OK1FFX, OK1FRT, OK1IEC, OK1IKB, OK1MGP, OK1MPX, OK1MUF, OK1SZK, OK1TJT, OK1VVT, OK1WT, OK1WGW, ok1ajb, ok1axa, ok1fzt, ok1ips, ok1tpl A další :) a ti kteří příspěvek ještě přislíbili.

Mini PC pro ovládání sponzoroval OK1JK a připojení k internetu zajistil OK1AKT.

Po kalvárii, která nastala ve spolupráci s firmou ELIX, kdy nám bylo řečeno že na tom vydělají 500,- a za ty peníze ani nezvednou prd.. ze židle. No snad to bude ponaučením i pro ostatní až by je napadlo něco od nich kupovat. Firma Yaesu má opravdu dobré zastoupení. Nakonec jsme převaděč koupili u ANICO slovakia s.r.o. Jednání  ? Nesrovnatelné. Imi nám vyšel vstříc ve všech případech a lze mu jen poděkovat. Škoda že to poštovné není levnější, vím, kde bych nakupoval ...

Začalo to demontáží duplexeru a vypnutí starého HW. Duplexer se mi nějak nezdál a tak jsem ho chtěl doladit aby byl zase 1A. Při manipulaci se ozývalo nějaké nezvyklé zvonění.. V jedné dutině byl upadlý rezonátor. Následovala demontáž přiletování a pro jistotu jsem tam dal ještě šroubky. Jistota je jistota :)

demontované dutiny demontáž rezonátoru zaletováno zašroubováno  čup s tím do hrnce zamontován rezonátor vršek je kompletní nýtujeme hotovo kompletace po opravě - to není zdaleka všechno potřebné nářadí zadrátováno

Následovalo zapojení převaděče DR-1X. Zatím jen doma. První seznámení, první spojení.

zapojit první zapnutí Kmitočet

A už se to veze na stálé stanoviště. Nejdřív uložit duplexer na jeho místečko vystlané polystyrénem a trefit se šroubkama. Zapojit kabely, napájení a prví spuštění na stanovišti. Základní zapojení, spuštění není naprosto nic složitého. Horší bude aby si zvykli uživatelé na okamžité vypadávání převaděče. Je to spíš pro profesionální provoz a pískálkové a nahazovači si moc neužijí :) .

už se nemůže dočkat a je tam ! zakrytováno hotovo a jdeme domů ještě jedn pohled a jedu domů

Rušení z okolní technologie donutilo použít subtón. Volba padla na 88.5 Hz. No a nastal problém u starších stanic, které subtónem nejsou vybaveny. Nápravu zvládne jednoduchý generátor subtónu.

seznam součástek zde.

 

 

5/2013

Nadešel čas dát převaděč na 70 cm do provozu. Nejdřív jsem se pustil do filtrů. Zvolil jsem filtrovou meto du abych nemusel dělat další diplexery na ostatní pásma. Filtry jsem sehnal od OK1KIR a tak jen je upravit na správný kmitočet. hrst mosazných koleček a wobler.... a práce.

vstupní filtr vstupní filtr vstupní filtr výstupní filtr výstupní filtr výstupní filtr 

Vysílací část je z "Inkurantů" G-Tech . Řízení je procesorem PIC 16F628A  (HEX) . Program je jednoduchý a je tam zakomponována i identifikace. Identifikace se ozve vždy před vypnutím převaděče. Výkon je 7W - ztráty filtru a spojení.. Proti původnímu provedení které mělo 2W a útlum na filtru byl větší. No a ještě pohled na celý převaděč.

  ovládání příjímače Část RX 70cm pžrvaděč Převaděč na 70 cm

A připraveno k provozu :

Umístění převaděče Umístění převaděče Umístění převaděče

ok0t_nf.sch

ok0t_nf.brg

Další krok byl udělat řízení závěsu MB1501, který byl součástí částí radiostanice G-TECH ze které jsem měl v úmyslu vyrobit Tx. Program jsem udělal pro 16F84 (HEX) a předělat ho i pro 16F628. Umí nastavit jeden kmitočet. Pomocí prográmku se spočítají konstanty pro dělení a zadají do programu.. Pro 8 kmitočtu je program pro 16F628  (HEX) . Teoreticky je možné naprogramovat až 120 kanálů 

  řízení MB1501 řízení MB1501 kmitočet řízení MB1501 řízení MB1501 zapojení na kontaktním poli :)

Další pokračování je výměna stanic na převaděči za MOTOROLA GM300. Ovládání pro tyto stanice jsem udělal trochu jinak než v prví verzi s 12F508. Rádia byla zaměněna za  GM300 a ovládání sice ještě stále provizorní začalo mít už trochu větší komfort. Každá dvacátá identifikace dává QTH a LOC. Zvětšila se odolnost proti rušení a zvedl se i trochu výkon na 10 W. Ovládání je galvanicky odděleno a řízení je procesorem PIC16F628.ASM 

schema  spoj osazený spoj

Eagle schéma

Eagle spoj

 

Konečně jsem se dostal ke konstrukci převaděče, který nahrazuje původní převaděč OK0T. Tady se budu zabývat spíš drobnými "Finesami" a problémky kolem konstrukce. Obecné povídání najdete spíš zde. Protože není hotová deska ovládání, je prozatímně ovládání vyřešeno pomocí PICu 12F508, který zajišťuje rogerbeep, časové prodlevy - pípnutí 2s, vypnutí 18s - a odvysílání značky. Značka je odvysílána těsně před vypnutím převaděče. Program je jednoduchý a chtěl jsem zadat ještě lokátor, ale to už se mi nepodařilo. Musel bych použít jiný procesor a to jsem neměl v zadání. (HEX)

ovládání převaděče na nepájivém poli ovládání převaděče na nepájivém poli, klidový stav ovládání převaděče na nepájivém poli, LED signalizuje zapnuto

Jsem rád, že sem tam někomu může popis posloužit jako námět. Pavel OK1AMT. Jeho konstrukce provedená SMD je velmi pěkná a tak s jeho svolením obrázky. Je to navrženo v CIRCAD a tak to třeba někomu pomůže i při návrhu.

CIRCAD spoj

CIRCAD