Raspberry a WSJTX          26.10.2019

 

Pro další konstrukci jsem se odhodlal a nainstaloval WSJT-X na Rapsberry Pi3+ , které tu na mne čekalo bezmála rok. Trochu jsem měl obavy protože linux není má parketa Nakonec to bylo neuvěřitelně jednoduché. Samozřejmě jsem udělal několik chyb a nedržel jsem se zaběhnutých postupů. Musel jsem začít znovu od začátku a ejhle šlo to jako po másle. Výsledek je nad očekávání dobrý a stabilní. Rychlost snad ani tolik nevadí - není poznat nějaké chyby.

Tak začneme :

Nejdřív nainstalujeme systém na RPi3 Raspbian .Pokud máte nainstalováno přeskočte dalších pár řádků. Je nutné  naformátovat sd kartu, musí se to dělat v jiném programu než ve windows Já používám SD Card Formater.

  Stáhneme si Rasbian rozbalíme a uložíme na kartu. To se dá dělat ve windows jen to formátování ne.

Tady už PC potřebovat nebudeme.

Vystačíme si RPi3 Kartu vložíme do RPi a zapneme. Zeptá se na instalaci - odsouhlasíme. Po několika minutách je hotovo a můžeme pokračovat. Připojíme ¨RPi k internetu (pravý horní roh) .

Zadáme do terminálového okna (vlevo nahoře černý čtvereček) :

sudo apt-get update

sudo apt-get upgrade

 sudo apt-get dist-upgrade

reboot

Máme naistalovaný raspbian a hurá na WSJTX

Otevřeme ve webovém prohlížeči stránku WSJTX

Najdeme kursorem - Installation Packages for WSJT-X

vybereme download Raspbian Stretch, ARMv6,… wsjtx_2.1.0_armhf.deb (nebo pozdější verzi)

Zadejte do terminálu cd /home/pi/Downloads

Dál do terminálu zadáme : sudo dpkg -i wsjtx_2.1.0_armhf.deb (nebo pozdější verzi)

A je to !

Program hledejte ve zvuk a video. Pokud použite zadávání podle návod http://radioaficion.com/news/install-wsjt-x-and-fldigi-on-raspberry-pi/,nezadávejte tam WSJTX je tam stará verze. Pokud se ukáže chyba hamlib, máte špatně zvolené rádio a nebo je chyba na komunikaci. Nastavení WSJT-X je už o něčem jiném a tak o tom až příště.