Rotátor

www.ok1vm.cz

 Před 40 lety jsem vyrobit otáčení antén. Dostal jsem, z důvodu stěhování, servohon , který už nějaký rok sloužil jako rotátor. Přizpůsobil jsem si ho mým podmínkám doplněním axiálního ložiska a stojanu.. Protože se jednalo o servohon tak ovládání TRSem bylo jasné. Později anténní soustava byla doplněna o elevační rotátor, a jak jinak než udělaný ze servopohonu. Tentokrát to byl pohon na komínovou klapku. Samozřejmě že zase na 220V AC. Ovládání bylo zase velmi jednoduše TRSem což bylo pro mne nejschůdnější řešení

.

Doba pokročila a TRS který byl na řízení azimutu odešel do "regulačního nebe". Nezbylo mi  než se pustit do výroby ovládání nového. Rotátory jsou osvědčené a tak není  důvod je měnit. Volba padla na osvědčené ovládání s arduinem od K3NG. Vyskytla se ovšem drobná potíž a to že  relátka při spínání vyprodukovala takový EMC inpuls že "zbořil" program v arduinu. Vyzkoušel jsem ruzné  odrušovací, zhášecí  obvody ale výsledek byl ten, že jsem se pustil do stavby spínače v nule.

 

Velmi jednoduše jsem šáhl do šuplíku a vytáhl S201S02 a navrhl spoj v EAGLE . Vyfrézovat a osadit to nebyl až tak problém ale vnutit ho do stávající bedny znamenalo další čtyři dírky se závitem. Původně zamýšlený zdroj 5V se tam sotva vešel, ale po jeho poruše, jsem ho nahradil nabíječkou pro telefon k plné spokojenosti. 

   

 

příloha : Schema Eagle

             Spoj Egle

www.ok1vm.cz