Rotátor "JIH"

http://www.ok1vm.cz/

Jednou se přihodilo,  že mi kamarád nadělil trosku rotátoru "Sever" Trosku protože ho vítr sfoukl z 20m stožáru. Někde jsem měl fotky jak vypadal, ale nenašel jsem je. Nechám to tak trochu na fantazii každého , aby si představil jak vypadal. Po troše fyzického násilí se podařilo sundat dekly a uvidět tu hrůzu vevnitř. Nakonec to nedopadlo až tak špatně. Hodně toho zachránil hliníkový kryt svou deformační zónou. Největší problém bylo prasklé silonové kolo. Tady bych se trochu zastavil a popsal problémy s rotátorem Sever. Silonové kolo je největším "zádrhelem" tohoto rotátoru. Jednak asi při výrobě docházelo k ekcentricitě a postupem času silon nabobtnával a docházelo k drhnutí a dokonce i k zastavení rotátoru. Výrobce (Radiotechnika) to řešil vkládáním kalibrovaných pásků do ložiska šneku tak aby byl průjezd co nejhladší. Netušil jsem a dokonce ani pamětníci výroby si to nepamatovali že modelů bylo několik z rozdílným stoupáním a mocností zubů.šnekového kola. Ovládání motoru bylo dvouvodičově a třívodičové,. to se pozná lehce podle umístění  diod u koncových vypínačů. Ty jsou realizovány mikrospínači,  které  se liší podle provedení.

Co s tím.... Výměna silikonového kola. Vyrobeno na NC stroji a použitý materiál je mechanicky stálý , pevnější  než silon a odolný změnám teploty. Je dobré  vyměnit kluzné ložiskoo za kuželíkové. Na to je potřeba ale soustruh a tak velký soustruh doma nemám :) . Kabel který se v originálu připojoval vevnitř na svorkovnici, což je velmi nepraktické pokud potřebujeme s rotátorem častěji manipulovat, jsem připojil na konektor (provenience NDR) které jsem dostal pro oba rotátory které vlastním. Místo  diod jsem použil usměrňovací můstek. Už se to točí a snímá se poloha. Na snímači polohy je potenciometr 470 Ohm. Dá se tam ale namontovat všechno co má osičku 6 mm jinak by se musela dělat redukce a místa tam není moc mezi uchycením a kolem převodu snímání. Je ale možné použít enkodér, magnetický snímač a i snímač XYZ. Prostě všechno co zvládne arduino zpracovat. Snímání je nastaveno na 360 st. ale je možné nastavit i přesahy (Yaesu 450 st.) jednoduchým převrtáním koncovýchh dorazů.

Nepraktické otáčení přes sever je nutné změnit a tak je analogie "Jih" naprosto jasná :)

Tím jsem se dostal k ovládání.. To jsem zvolil podle K3NG . Je to ověřená konstrukce a hlavně je možné ovládat rotátor z PC. Jen jsem dodělal všechno okolo. Spínání azimutu je můstkem 5205 připevněným na chladiči od starého procesoru. Transformátor jsem našel v šuplíku a zdroj jsem naletoval přímo na vývody trafa, jak je vidět na obrázcích. Spínání  elevace jsem řešil relátky  protože konstrukce elevačního rotátoru ještě není jasná. Použil jsem krabici z rotátoru Sever kterou mi laskavě věnoval OK1WT a použil jsem z ní horní spodní víko zadní panel a ostatní už bylo na mechanické práci. Zkrátil jsem tyčky abych mohl zvětšit mezeru mezi panelem a subpanelem. Původně jsem chtě panel vytisknou na 3D tiskárně ale je to trochu větší než má tiskárna zatím zvládne, tak došlo na hliník a pilník. Ještě zbývá trochu drátů a ...

Jak jde vidět není to pokaždé k zahození i když to nevypadá nic moc. Výsled je dost slušně vypadající a bezvadně fungující rotátor. Celá oprava včetně ovládání přišla na cca 1500 Kč což při dnešních cenách rotátorů považuji za velmi přátelskou cenu.

 

na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek)  na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek) na sever (zkušební vzorek)

H-můstek TLE5205 Eagle    CNC

http://www.ok1vm.cz/