24GHz

    22.01.2012

TCXO je hotové  a zabudované dovnitř. Trvá to cca 30 minut a potom je to tak jak to má být. Nejen že to nejede při spojení, ale i dlouhodobá stabilita je velmi dobrá. Jen jsem musel trochu přidat na výkonu topení. Při špatném počasí (1. subregional) to nestačilo dohřívat.

umístění TCXO


Po zkušenostech ze závodů, jsem začal trochu předělávat kabeláž transverteru. Mechanicky jsem zpevnil zdroj, stejně jak to udělal Eda OK1EM. Upravil jsem zdroj -5V výměnou za stabilizátor LM78L06 SMD. Úprava je popsána v "ovládání". Rozvod napájení, tak jak byl navržen z důvodů dalších experimentů, jsem odstranil a napájení připojit přímo a bez dalších kontaktů a spojů. Ještě doplnit OCXO a už to nebude mít chybu... Snad to na dalším závodě dopadne lépe.-:))

Ovládání ovládání pohled dovnitř Tx a to je výkon


Transverter je funkční. Je potřeba udělat anténu, takovou, která bude funkční a taky opakovatelně vyrobitelná. Vyzkoušel jsem ozařovač podle Pavla OK1AIY, ale nějak se mi s ním nedařilo. Po návratu ze setkání VHF klubu jsem si vyrobil pěkný model a vyzkoušel.. Pokud by to z obrázků nebylo dost jasné je to z dřevěného špalíku, špejlí a kousku kuprextitu. Zkouška dopadla dobře a tak na posledním obrázku je už hotový ozařovač.

dřevěný model funkční model Funkční model pohled na parabolu hotový ozařovač


Po návštěvě u Norberta DL4DTU, kterému moc děkuji za pomoc, bez které bych transverter nebyl schopen dodělat do prvního letošního závodu, jsem transverter spustil. Poměrně dost drobná úprava vedla ke zvýšení zisku o téměř 20dB. Nastavení buzení koncového stupně a změření - výkon 700 mW. Prostě super. Hurá do závodu.Měření výstupního výkonu při napájeni +/- 5V je 0.4 V (počátek) až -2,45 V (max výkon - je to opravdu - !). Musel jsem trochu upravit FT780. Na SSB nešel stáhnout výkon na 1 W a tak nezbylo než to upravit.

odlepení krytu Click to enlarge původní průběh hotová změna po úpravě Click to enlarge nastaveno výstupní výkon schéma změny               


Ovládání je hotové a tak je na řadě mechanická stavba. Protože LO je příliš velký, musím použít dva moduly. Tedy vlastně dvě krabice od VR20. Do středu je napasovaný duralový plech, na kterém bude vše uchyceno. Kvůli velikosti  LO se musí plech proříznout a vsadit dovnitř. Jedna strana bude pro vysílací cestu a druhá pro přijímací . Výstup je do vlnovodu, přes SMA relé. Vzhled je obdobný jako u všech ostatních transvertorů. Přívod 12 V, přívod MF (433MHz) Měření výkonu a kontrolní LED diody. Zapnutí, příjem, vysílání. 

Stavba - OCXO  Stavba - Rx  Stavba - xdroj  Stavba - přepínání  Stavba - zdroj  Click to enlarge  Click to enlarge  Stavba - krabice  Stavba - krabice  Stavba - krabice  Stavba - Rx  Stavba - Tx  Kabelová forma  Stavba - distribuce napájení  Stavba - hotovo  Stavba - hotovo


Zatím se pracuje na ovládání transverteru. Je možné podívat se jak to pokročilo. V současné době je už krystal a tak se bude přelaďovat LO. Čeká to na zdroj, který je součástí ovládání.


Přechod SMA / vlnovod. Trochu řezání, letování a trochu povrchové úpravy. 

SMA příruba přechd


Po úpravě schématu jsem vzal do ruky šroubovák. Vyndal jsem díly, které se použijí. Změřil jsem napětí, přivedené na jednotlivé moduly. Černý kablik je na zemi a červený na +8,4 V. Žlutá je na nastavovacích pinech a bílá na kontrolních. Je jasné, že bude potřeba +8,4 V a -5 V. 

RxRx Tx Tx LNA LNA LO LO sestava sestava


Nejdřív jsem začal koukat na blokové schéma.blokové schéma zjistil co bude potřeba potřebné díly a trochu jsem to proškrtal zůstalo Je jasné, že se bude muset předělat napájení, ptt a připojení TRX pro mezifrekvenci. Z největší pravděpodobností šáhnu po nějaké modifikaci ovládání transvertorů od DB6NT. ovládání podle DB6NT


Dostal jsem od Norberta základ pro transverter 24GHz. Je to profesionální práce a snad opravdu nebude tak velký problém to předělat. Pro začátek to chce sehnat krystal. Kmitočet je 24192-431/224 = 106,0758928 nebo pro nově určený segment 24048-431/224 = 105,4330.Začátek pásma je úmyslně na 431 kvůli rušení při kontestech... 

Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge Click to enlarge